26 Wrz
2010

18 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Menopauzy. Dla większej populacji tego świata to dość ważny dzień, w sumie powinien być dniem ważnym.  Kobietom,  które są w trakcie, są po i są przed klimakterium dedykujemy ten krótki artykuł. Informacji nigdy dość. Zatem…  do dzieła!

Menopauza zwana inaczej przekwitaniem dotyka kobiety między 45 a 55 rokiem życia. Dlaczego tak się dzieje? Powodem jest stopniowe ustanie pracy jajników, których głównym zadaniem było doprowadzenie do dojrzewania jajeczek. Konsekwencją tego procesu jest zanik miesiączkowania. Gwoli ścisłości, menopauza jest częścią cyklu klimakterium. Nie jest to coś, czego powinniśmy się obawiać. Klimakterium to nie choroba. To naturalne stadium cyklu życia kobiety, kolejny fizjologiczny etap. Nowy etap. Z reguły boimy się tego, co nieznane. Jeszcze bardziej boimy się upływu czasu. Czy potrzebnie? Może troszkę tak. Gdyż uczucie strachu jest odruchem biologicznym i mobilizuje nas do podjęcia działań. Choćby do przeczytania tego tekstu. I tu z przydatną garścią informacji wchodzimy my. Używając zwrotu „my” mam na myśli wszystkie osoby, lekarze, pielęgniarki, kobiety z menopauzą i po, artykuły, broszury informacyjne mogące pomóc, wyjaśnić co i jak, sprawić, żeby strach zniknął.

Zatem przechodząc do spraw stricte medycznych menopauzę rozpoznajemy, gdy u kobiety dojrzałej przez ponad 7 miesięcy nie występuje menstruacja a stężenie FSH nie przekracza 30j/l, stężenie estradiolu wynosi mniej niż 30pg/ml. Zaburzenia w gospodarce organizmu spowodowane są niedoborem hormonów jajnikowych, zwłaszcza estrogenów. Organizm potrzebuje nawet kilku lat, aby przyzwyczaić się do nowego trybu funkcjonowania. Co się może się dziać ze mną w tym czasie? Objawy są różne – od łagodnych… po te nieco gorsze. Przede wszystkim kobiet skarżą się na: uderzenia gorąca, nadmierną potliwość, kłopoty w pożyciu intymnym, zmienne nastroje, w skrajnych przypadkach nawet depresja. Czy coś mogę zrobić, aby okres ten był w miarę spokojny? Oczywiście. Przede wszystkim kobiety powinny się skupić na aktywności fizycznej, odpowiedniej diecie. Wskazane jest także sięgnięcie po preparaty zawierające koenzym Q10, minerały i witaminy.  To dla zdrowia i urody . I dużo miłości, bo „nigdy nie zestarzeje się serce, które kocha” – mawiał Sokrates, które kocha SIEBIE – dodam ja.

Anna Bednarska

Brak komentarzyBez kategorii, Ogólnie o menopauzie i problemach z nią związanych Tags: , , , ,

No comments


Name


Email (will not pubblished)


Website/URL