4 lis
2010

Nie łam się – tak brzmi hasło walki z osteoporozą. To choroba, która dotyka przede wszystkim osób dojrzałych, w większości kobiet. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i jak jej zapobiegać. Nie daj się osteoporozie!

Osteoporoza to schorzenie polegające na stopniowym ubytku masy kostnej. Struktura kości staje się osłabiona, czego konsekwencją jest zwiększona podatność na złamania. To dlatego u osób w podeszłym wieku nawet pozornie niegroźny upadek może skończyć się gipsem.

Kto choruje najczęściej?

Osteoporoza występuje przede wszystkim u kobiet. Badania wykazały, że czynnikiem sprzyjającym tej chorobie jest wysoki wzrost, a także… jasna cera. Prawdopodobnie wiąże się to z uwarunkowaniami genetycznymi. Osteoporozie sprzyja także nadwaga, szczególnie nagły wzrost masy ciała w dojrzałym wieku.

Przyczyny osteoporozy

Kości zaczynają się demineralizować już po 35 roku życia i proces ten postępuje z wiekiem, jednak najbardziej zauważalne zmiany można odnotować w okolicach pięćdziesiątych urodzin. Kobieta znajduje się wówczas w okresie menopauzy i w jej organizmie obniża się znacznie poziom estrogenów – to właśnie ten czynnik sprzyja osteoporozie. Na to nie mamy wpływu ( z wyjątkiem hormonalnej terapii zastępczej, o której innym razem), ale warto podkreślić, ze regularna aktywność fizyczna ogranicza niekorzystne zmiany. Nieco inne są przyczyny osteoporozy pojawiającej się po siedemdziesiątce, na która narażeni są także mężczyźni. W tym przypadku źródłem problemów jest niedobór wapnia i pogorszone przyswajanie wartościowych składników z jedzenia. Osteoporoza może też pojawić się jako konsekwencja innego typu schorzeń.

Zapobieganie osteoporozie

Dbałość o kości powinna zacząć się… jeszcze gdy kobieta jest w ciąży. To wówczas kształtuje się układ kostny maluszka. Najważniejszym elementem profilaktyki osteoporozy jest podawanie dzieciom i młodzieży produktów bogatych w wapń oraz witaminę D. Na szczęśnie nie trzeba już pić paskudnego w smaku tranu, wystarczy łykać go w formie tabletek. Z wiekiem warto nadal zwracać baczną uwagę na zawartość wapnia w diecie. Uwaga: są produkty, które ograniczają jego przyswajalność. Do grona „szkodników” zaliczamy kawę, alkohol i napoje takie jak coca cola. Warto je więc ograniczać. Ogromnie istotna w profilaktyce osteoporozy jest też aktywność fizyczna. Ćwiczenia powinny być regularne, z umiarkowanymi obciążeniami. Należy o tym pamiętać szczególnie w późniejszym wieku, gdy niechętnie wstajemy z kanapy. Tymczasem dla dojrzałych kobiet ruch to najlepsza forma dbania o siebie i swoje ciało.

Brak komentarzyBez kategorii, Pielęgnacja ciała Tags: , , , ,

No comments


Name


Email (will not pubblished)


Website/URL