7 Lis
2010
Menopauza czeka każdą kobietę i jest naturalnie wpisana w nasz biologiczny zegar. Najprościej można ją określić jako etap przejścia organizmu od okresu rozrodczego do okresu starości. Ten etap życia budzi u kobiet wiele emocji, a nawet lęków. Często nie wiemy jak ją rozpoznać. Zastanawiamy się kiedy nadejdzie i jak będzie wyglądać. Czy to już, czy tylko nam się wydaje? Poznaj objawy które pomogą ci w diagnozie.
Zaprzestanie miesiączkowania
Najbardziej znanym objawem menopauzy jest zaprzestanie miesiączkowania u kobiet po czterdziestym roku życia. Obiegowa opinia identyfikuje pojęcie menopauzy z zaprzestaniem miesiączkowania. Statystycznie okres menopauzy przypada u większości kobiet między 45, a 55 rokiem życia. Menopauzę stwierdza się o ile u kobiety w tym wieku, przez okres sześciu miesięcy nie występuje naturalne miesiączkowanie. Jednocześnie stężenie FSH (hormon folikulotropowy) nie przekracza 30j/l a stężenie estradiolu jest mniejsze niż 30 pg/ml.
Wczesne objawy menopauzy
Zanim całkowicie zanikną miesiączki możesz zauważyć u siebie pewne zwiastuny nadchodzących zmian, związane ze zmianami poziomu estrogenów. Zwróć szczególną uwagę na następujące objawy:
- nadmierna potliwość, obserwowana zwłaszcza w nocy,
- uderzenia gorąca i duszności,
- zaburzenia snu, najczęściej bezsenność,
- wahania nastroju, obniżenie nastroju, zmiany konstrukcji psychicznej, stany depresyjne,
- zaburzenia koncentracji
Jeżeli obserwujesz wszystkie, lub wybrane objawy u siebie, możesz przyjąć, że powoli wkraczasz w okres menopauzy.
Późne objawy menopauzy
Gdy już ustanie miesiączkowanie lub pod koniec tego etapu, każdej pani pojawią się kolejne objawy. Jeżeli zaobserwujesz je u siebie, możesz mieć całkowitą pewność: przechodzę menopauzę! Niestety objawy te nie należą do przyjemnych i niektórych z nich nie sposób przeoczyć. Ich wystąpienie to zdecydowany sygnał aby udać się do specjalisty. Są to:
- suchość pochwy,
- nawracające stany zapalne pochwy,
- odczuwanie dyskomfortu, a nawet bólu w trakcie współżycia,
- znaczne obniżenie libido,
- zaburzenia funkcjonowania układu moczowego m in. nieotrzymanie moczu, podatność na infekcje,
- osteoporoza,
- zaburzenia metabolizmu lipidów i węglowodanów,
- wystąpienie chorób i zmian w obrębie serca i układu naczyniowego.
Na tym etapie konieczne jest rozpoczęcie terapii, mającej na celu łagodzenie skutków i objawów menopauzy. Mimo, że menopauza nie jest chorobą jej objawy mogą być bardzo uciążliwe, a nawet groźne dlatego każda kobieta powinna być wówczas pod stałą opieką ginekologa.
2 komentarzeBez kategorii, Ogólnie o menopauzie i problemach z nią związanych
Tags: dojrzałość, kobieta, menopauza, zdrowie
Menopauza- naturalne metody łagodzenia objawów - shout.pl
15 Lis 2010
[…] preparaty łagodzące objawy menopauzy pomagają całkowicie wyeliminować, bądź złagodzić najdokuczliwsze obawy menopauzy. Do […]
Egatta-blog » Archiwa bloga » Menopauza- naturalne metody łagodzenia objawów
28 Lut 2011
[…] preparaty łagodzące objawy menopauzy pomagają całkowicie wyeliminować, bądź złagodzić najdokuczliwsze obawy menopauzy. Do […]