7 lis
2010

Menopauza czeka każdą kobietę i jest naturalnie wpisana w nasz biologiczny zegar. Najprościej można ją określić jako etap przejścia organizmu od okresu rozrodczego do okresu starości. Ten etap życia budzi u kobiet wiele emocji, a nawet lęków. Często nie wiemy jak ją rozpoznać. Zastanawiamy się kiedy nadejdzie i jak będzie wyglądać. Czy to już, czy tylko nam się wydaje? Poznaj objawy które pomogą ci w diagnozie.

Zaprzestanie miesiączkowania

Najbardziej znanym objawem menopauzy jest zaprzestanie miesiączkowania u kobiet po czterdziestym roku życia. Obiegowa opinia identyfikuje pojęcie menopauzy z zaprzestaniem miesiączkowania.  Statystycznie okres menopauzy przypada u większości kobiet między 45, a 55 rokiem życia. Menopauzę stwierdza się o ile u kobiety w tym wieku, przez okres sześciu miesięcy nie występuje naturalne miesiączkowanie. Jednocześnie stężenie FSH (hormon folikulotropowy) nie przekracza 30j/l a stężenie estradiolu jest mniejsze niż 30 pg/ml.

Wczesne objawy menopauzy

Zanim całkowicie zanikną miesiączki możesz zauważyć u siebie pewne zwiastuny nadchodzących zmian, związane ze zmianami poziomu estrogenów. Zwróć szczególną uwagę na następujące objawy:

 1. nadmierna potliwość, obserwowana zwłaszcza w nocy,
 2. uderzenia gorąca i duszności,
 3. zaburzenia snu, najczęściej bezsenność,
 4. wahania nastroju, obniżenie nastroju, zmiany konstrukcji psychicznej, stany depresyjne,
 5. zaburzenia koncentracji

Jeżeli obserwujesz wszystkie, lub wybrane objawy u siebie, możesz przyjąć, że powoli wkraczasz w okres menopauzy.

Późne objawy menopauzy

Gdy już ustanie miesiączkowanie lub pod koniec tego etapu, każdej pani pojawią się kolejne objawy. Jeżeli zaobserwujesz je u siebie, możesz mieć całkowitą pewność: przechodzę menopauzę! Niestety objawy te nie należą do przyjemnych i niektórych z nich nie sposób przeoczyć. Ich wystąpienie to zdecydowany sygnał aby udać się do specjalisty. Są to:

 1. suchość pochwy,
 2. nawracające stany zapalne pochwy,
 3. odczuwanie dyskomfortu, a nawet bólu w trakcie współżycia,
 4. znaczne obniżenie libido,
 5. zaburzenia funkcjonowania układu moczowego m in. nieotrzymanie moczu, podatność na infekcje,
 6. osteoporoza,
 7. zaburzenia metabolizmu lipidów i węglowodanów,
 8. wystąpienie chorób i zmian w obrębie serca i układu naczyniowego.

Na tym etapie konieczne jest rozpoczęcie terapii, mającej na celu łagodzenie skutków i objawów menopauzy. Mimo, że menopauza nie jest chorobą jej objawy mogą być bardzo uciążliwe, a nawet groźne dlatego każda kobieta powinna być wówczas pod stałą opieką ginekologa.

2 komentarzeBez kategorii, Ogólnie o menopauzie i problemach z nią związanych Tags: , , ,

2 komentarze


Name


Email (will not pubblished)


Website/URL