20 lis
2010

Menopauzę najczęściej w codziennym życiu określamy i rozumiemy jako zaprzestanie miesiączkowania, rozpoczęcie okresu starzenia itp. Najczęściej mówimy o fizjologicznych objawach tego stanu. Rzadko identyfikujemy menopauzę z szeregiem problemów natury psychologicznej, które dotykają kobiety w tym okresie. Należy otwarcie powiedzieć, ze menopauza to także problem psychologiczny. Dowiedz się dlaczego tak się dzieje.

Menopauza – dlaczego już?

Wiele kobiet nie może pogodzić się z rozpoczęciem menopauzy, którą traktują wręcz jak śmiertelną, nieuleczalną chorobę. Kobiety identyfikują menopauzę z okresem starości: „Wchodzę w menopauzę = jestem stara!”. Menopauza jest postrzegana jako koniec młodości, urody, atrakcyjności. Kobieta zaczyna czuć się pozbawiona swych atrybutów. Kobiety po prostu przestają czuć się kobietami. Nie potrafią się zidentyfikować i określić w nowej sytuacji, co rodzi szereg problemów psychologicznych: od poczucia wyobcowania, poprzez alienacje, aż po skrajną rozpacz. Zaczynają pojawiać się stany apatii, zniechęcenia. Kobieta nagle uzmysławia sobie upływ czasu i nieuchronność nadchodzącej starości, a nawet śmierci. Jeszcze niedawno wydawało się, że całe życia ma ciągle przed sobą. Nagle budzi się i stwierdza, ze dużą jego część już przeżyła, a czasu nie da się cofnąć.

Menopauza, a rodzina.

Menopauza to często okres w funkcjonowaniu rodziny, kiedy dzieci „odchodzą” z domu, usamodzielniają się i rozpoczynają życie na własny rachunek poza rodzinnym domem. Kobieta zostaje osamotniona w swoim „gnieździe”. O ile do tej pory była mocno skupiona na rodzinie, kosztem własnego życia i własnych spraw, to czas ten będzie dla niej szczególnie trudny. Dużo zależy również od relacji z partnerem. Często okazuje się po odejściu dzieci z domu, ze kobietę i mężczyznę niewiele już łączy, co pociąga za sobą kolejne komplikacje i pogłębia trudną sytuację kobiety. Czasem jest tez tak, że kobieta nie posiada partnera, czy dzieci. Wówczas bardzo dotkliwie zaczyna odczuwać samotność. Mogą pojawiać się na tym tle stany lękowe i depresyjne.

Błędne koło menopauzy.

Niestety w okresie menopauzy organizm jest wrogiem kobiety. Zmiany zachodzące wówczas w organizmie dodatkowo sprzyjają eskalacji stanów zaburzeń emocjonalnych i problemów psychologicznych. Objawy takie jak bezsenność, drażliwość, wahania nastroju to bezpośrednie skutki wahań hormonalnych. W połączeniu z zaburzeniami natury psychologicznej wynikającymi z faktu wejścia w okres menopauzy powstaje błędne samonapędzające się koło.

Brak komentarzyBez kategorii, O psychologii, emocjach i stresie Tags: , ,

No comments


Name


Email (will not pubblished)


Website/URL