28 Gru
2010

Andropauza, potocznie nazywana też menopauzą mężczyzn, zaczyna się pomiędzy czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Zjawisko to jest równie uciążliwe jak u kobiet (przynajmniej w niektórych przypadkach), tyle tylko, że mężczyźni nie otrzymują od natury jednego, wyrazistego sygnału przejścia z okresu dojrzałości w czasy, w których zaczyna się już starość. Symptomatyczne jest to, że mężczyźni nawet ciężko przechodzący andropauzę często nie zdają sobie sprawy z faktu, iż to ona odpowiedzialna jest za uprzykrzające życie dolegliwości.

Skąd się to bierze?

Podobnie jak u kobiet spada poziom estrogenów, tak u mężczyzn w wiekiem organizm wytwarza coraz mniej testosteronu. Załamanie następuje mniej więcej pomiędzy 40 i 50 rokiem życia, a okres przejściowy może trwać długimi latami (wspomina się nawet o dekadach!). Wiąże się to z obniżeniem jakości życia, spadkiem witalności, większą podatnością na stres, wreszcie problemami z potencją, co dodatkowo nakręca spiralę towarzyszącej andropauzie niepewności i nerwowości.
Ważna informacja: organizm przeciętnego mężczyzny już w wieku 30 lat zaczyna wytwarzać znacznie mniej testosteronu niż dotychczas, każda kolejna dekada skutkuje spadkiem poziomu tego hormonu o dziesięć procent. Każdego roku dochodzi więc do jednoprocentowej straty, przez co organizm zaczyna funkcjonować zupełnie inaczej.

Jak testosteron wpływa na męskie ciało?

Jest podstawowym zarządcą organizmu. Bierze udział w tworzeniu protein, jest odpowiedzialny za witalność seksualną i „jakość” erekcji. Wpływa na metabolizm, bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, odpowiada za budowę i odbudowę kośćca i przemiany węglowodanowe. Testosteron zarządza też pracą wątroby i gruczołu krokowego (prostaty).
Im więcej testosteronu znika z organizmu mężczyzny, tym gorzej organizm funkcjonuje. W efekcie panowie w okresie andropauzy (czyli „menopauzy mężczyzn”) cierpią na zaburzenia w sferze życia seksualnego, problemy psychiczne i emocjonalne, zmniejsza się ich masa mięśniowa, redukcji ulega siła mięśni. Dochodzi też do otłuszczenia ciała szczególnie w środkowych i wyższych partiach (otyłość brzuszna!), panom zagraża osłabienie kości, bóle w kościach (kręgosłup!), a nawet osteoporoza.

Czy to już andropauza czy chwilowa zniżka formy?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć, należałoby dokładnie przebadać organizm, bowiem jednorazowe oznaczenie poziomu hormonu raczej trudno będzie przypisać temu konkretnemu zjawisku, zwłaszcza że andropauza przebiega bardzo różnie u każdego z panów. Jednak większym problemem niż diagnozowanie jest bagatelizowanie problemu (również przez niektórych lekarzy) i przypisywanie gorszego samopoczucia oraz wszystkich pozostałych dolegliwości nieumiejętności zaakceptowania faktu starzenia się, co nie do końca jest prawdą, bo niemożność akceptacji tego faktu wynika również z destabilizującego wpływu hormonów (zniżki poziomu testosteronu).

Leczenie andropauzy

Leczenie andropauzy podobnie jak leczenie menopauzy u kobiet polega między innymi na zastosowaniu terapii hormonalnej (czegoś w rodzaju hormonalnej terapii zastępczej) lub suplementów poprawiających produkcję testosteronu u mężczyzn takich jak np. Testrogain. Stosowanie testosteronu poprawia jakość życia mężczyzny cierpiącego na męskie klimakterium, zwiększa libido, samoocenę i generalnie witalność. Pierwsze efekty leczenia zauważalne są już po kilkutygodniowej kuracji. W następnej kolejności poprawia się nawet gęstość kości, wzrasta masa mięśniowa i siła.
Jak w przypadku każdej zaawansowanej terapii (również hormonalnej) tak i w leczeniu testosteronem obowiązują pewne przeciwwskazania, zresztą kuracja zawsze przeprowadzana jest pod ścisłą kontrolą lekarza i to lekarz decyduje o możliwości jej zastosowania.
Oprócz uzupełniania poziomu testosteronu  warto też zadbać o organizm stosując się do zasad zdrowego życia i zdrowego odżywiania – aktywność fizyczna, zainteresowania, pasje, zjadanie dobrych jakościowo dobrze zbilansowanych posiłków oraz odstawienie używek (papierosy, alkohol!) poprawiają jakość życia i to dość znacznie.

Brak komentarzyAndropauza czyli coś dla naszych mężczyzn, Bez kategorii Tags: , ,

No comments


Name


Email (will not pubblished)


Website/URL