25 sty
2011

Suchość pochwy jest jednym z wielu objawów towarzyszących menopauzie. Wiele kobiet godzi się z tym faktem i zaprzestaje aktywności seksualnej, jeszcze inne wspomagają się lubrykantami, a część pań (zaledwie niewielki odsetek) korzysta z pomocy lekarskiej. Suchość pochwy to objaw normalny – nie należy się go wstydzić czy obawiać. Rezygnacja z seksu nie jest rozwiązaniem, bo tkanki pochwy tracą ważną stymulację, rozwiązaniem nie jest też unikanie lekarzy – środki dostępne na receptę pozwalają dość łatwo i szybko rozprawić się z tym nieprzyjemnym objawem, co ważne – działają bardziej kompleksowo i znacznie skuteczniej niż lubrykanty.

Objawy suchości pochwy są dość nieprzyjemne

Co gorsza są zauważalne nie tylko w trakcie seksu. Brak wilgotności w przedsionku pochwy może stać się stanem permanentnym i zakłócać czy wręcz uniemożliwiać codzienne, normalne, komfortowe funkcjonowanie. Jakiego rodzaju objawy mogą się pojawić?
Przede wszystkim bolesność odczuwalna jako ucisk lub pulsowanie (o różnym stopniu natężenia) w obrębie pochwy. Pojawia się też świąd i uczucie dyskomfortu w kontakcie intymnych części ciała z bielizną. Objawy suchości nasilają się w trakcie stosunku, pochwa bez odpowiedniego nawilżenia narażona jest bowiem na otarcia i uszkodzenia, które nie tylko przyczyniają się do uczucia sporego dyskomfortu po seksie, ale stają się też wrotami dla infekcji i zakażeń.
Suchości pochwy może też towarzyszyć charakterystyczna wydzielina o żółtawo-zielonkawym zabarwieniu.
Wskutek lekceważenia objawów dochodzi do zakażeń grzybiczych i bakteryjnych, a niejednokrotnie zagrożone są też drogi moczowe.

Skąd ta suchość?

Suchość pochwy jest niestety głównym objawem zaniku pochwy. Zanik ten jest objawem towarzyszącym menopauzie i okresowi postmenopauzalnemu. Wywołują go zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu dojrzałej kobiety – a głównym sprawcą jest niedobór estrogenów.
Jak widać estrogeny są odpowiedzialne za wszystko, choć nie bez znaczenia jest też sam fakt postępującego procesu starzenia, a więc zużywania się organizmu.
Estrogeny oddziałują na środowisko pochwy na co najmniej kilka sposobów.
Po pierwsze zawiadują procesem wydzielania płynu pochwowego poprzez regulację przepływu krwi przez strategiczne sploty naczyniowe. Hormony te wpływają też na elastyczność pochwy i jej wilgotność (wzrost nawilżenia) w czasie pobudzenia seksualnego. Dodatkowo estrogeny sterują produkcją glikogenu, który w pochwie rozkładany jest przez pożyteczną tamtejszą mikroflorę do postaci kwasu mlekowego – głównej bariery ochronnej tej części kobiecego ciała.
Wraz z postępującym spadkiem poziomu estrogenów pochwa staje się gorzej ukrwiona, blada i osłabiona. Skraca się też i ulega zwężeniu. Zanika charakterystyczne pofałdowanie. Wszystko to skutkuje pojawieniem się opisanych wyżej objawów.

Po pierwsze nie bagatelizować, po drugie leczyć

W zależności od nasilenia objawów suchości pochwy możemy (i powinnyśmy) stosować odpowiednie środki lecznicze i zapobiegawcze.
W łagodnych postaciach tego zjawiska doskonałym rozwiązaniem są lubrykanty tj. środki nawilżające pochwę zapobiegające otarciom w czasie stosunku i łagodzące objawy towarzyszące suchości na co dzień. Lubrykanty te zawierają niejednokrotnie pałeczki kwasu mlekowego – odbudowujące naturalną florę bakteryjną chroniącą pochwę przed zakażeniami i szkodliwym działaniem innych (szkodliwych) drobnoustrojów (vide: drożdżyca pochwy).

Leczenie estrogenami

Stosuje się dwie formy leczenia – leczenie doustne i miejscowe. Preparaty zawierające estrogeny przeznaczone do stosowania dopochwowego produkowane są w formie łatwych do aplikacji globulek. Zawierają niewielkie ilości hormonów. Można je stosować jedynie z zalecenia lekarza – środki te (np. Ovestin) dostępne są jedynie na receptę.
Dość dobrze sprawdza się też hormonalna terapia zastępcza, ale o ile nie jest niezbędna lepiej wykorzystać możliwość leczenia miejscowego.
Preparaty hormonalne działają dość szybko i zazwyczaj są dobrze tolerowane. Nie zmienia to jednak faktu, że co do ich stosowania istnieją też pewne przeciwwskazania toteż o zastosowaniu takiej a nie innej kuracji powinien zdecydować lekarz.

Seks w ramach profilaktyki i leczenia

Pod żadnym pozorem nie należy rezygnować z aktywności seksualnej. Rezygnacja oznacza poddanie się i brak bardzo korzystnej, z punktu widzenia zdrowia pochwy i całego organizmu, stymulacji.

Jeden komentarzBez kategorii, Dojrzały seks Tags: ,

1 comment

  • Comment by
    luna
    15 lut 2011

    ja używam Astroglide G&P free bo jestem uczulona na glicerynę. Muszę przynzać, że jestem zachwycona. mój mąż chyba też nie narzeka bo możemy się kochać bez problemów!


Name


Email (will not pubblished)


Website/URL