28 lut
2011

Wraz z wejściem w okres przekwitania pojawiają się zaburzenia miesiączkowania – są nieodłącznym elementem tego procesu, ale nie zawsze to przekwitanie jest ich głównym sprawcą. Zamiast więc narzekać na starzenie się organizmu i przypisywać mu pojawiające się dysfunkcje lepiej sprawdzić, czy aby przypadkiem zaburzenia te nie są skutkiem poważniejszych problemów zdrowotnych.

Kiedy przyczyna wydaje się oczywista….

Około czwartej dekady zaczyna się ostatnia rewolucja hormonalna w życiu każdej kobiety. Jest nią rewolucja premenopauzalna. Towarzyszą jej nocne poty, potliwość w ciągu dnia, charakterystyczne uderzenia gorąca, albo kołatanie serca. Do tego dochodzą zawroty i bóle głowy (migreny) oraz problemy ze snem. Dodatkowo rozregulowaniu ulega cykl miesięczny. Zmienia się zarówno jego długość jak i obfitość krwawień.
Problem dotyczy wszystkich kobiet, choć u każdej z nas klimakterium przebiega nieco inaczej.

Zmiany w cyklu miesięcznym

Zmiany w cyklu miesięcznym zachodzą w związku z „usypianiem” jajników. Mniej więcej od trzydziestego piątego roku życia płodność kobiety zaczyna się stopniowo zmniejszać. Moment wystąpienia menopauzy czyli ostatniego krwawienia miesięcznego zależy od ilości pęcherzyków Graffa w kobiecych jajnikach. Kiedy to nastąpi? To kwestia indywidualna, naukowcy zauważyli jednak pewną prawidłowość, mianowicie kobiety dojrzewające później niż inne wcześniej przechodzą też klimakterium. Poza tym na długość okresu rozrodczego wpływają też nawyki dietetyczne, styl życia, stres, używki (papierosy zabijają kobiecość!) oraz przebyte choroby i stosowane w związku z nimi kuracje.
W okresie okołomenopauzalnym czas trwania cyklu miesięcznego ulega albo wydłużeniu, albo skróceniu, czasem wracając do stanu poprzedniego – prawie nigdy długość cyklu nie utrzymuje się na tym samym poziomie. Menstruacja u kobiet może pojawiać się coraz częściej, nawet co trzy tygodnie, z drugiej strony czas ten wydłuża się niejednokrotnie do półtora a nawet dwóch miesięcy. Nie ma tu żadnych reguł. Podobnie nie ma reguł co do obfitości miesiączki – czasem utrzymuje się intensywne kilkudniowe krwawienie, a czasami krwawienie przypominające plamienie wydłużone nawet do kilkunastu dni. Im więcej dni mija między menstruacjami tym słabsze krwawienie i odwrotnie – choć to również, zastrzegam od razu, wcale nie musi być obowiązującą regułą.

Zaburzenia miesiączkowania

W wieku czterdziestu kilku lat zaburzenia miesiączkowania uznawane są za normę, ale to nie znaczy, że każda z nas, indywidualnie powinna traktować je jak normę. Jeśli się pojawiają warto się przebadać, a to że nic w tym czasie nie boli nie zwalnia nas od troski o swoje zdrowie, poza tym przyczyną zaburzeń miesiączkowania wcale nie musi być klimakterium.
Drogie panie, w wieku okołomenopauzalnym również można zajść w ciążę, jeśli okres nie pojawia się przez miesiąc lub dwa – może to oznaczać, że stajecie w obliczu późnego macierzyństwa, co wcale nie jest znowu tak rzadkim zjawiskiem
Poza tym zaburzenia miesiączkowania mogą wynikać z rozregulowania gospodarki hormonalnej i dysfunkcji w obrębie przysadki mózgowej, podwzgórza czy tarczycy – zarówno niedoczynność jak i nadczynność tego gruczołu może wpłynąć na przebieg i długość trwania cyklu.
Oprócz tego zaburzenia miesiączkowania bywają skutkiem stresu, ale i chorób w obrębie narządów rozrodczych. Sprzyja im cukrzyca, choroby nerek i choroby o charakterze psychicznym. Przyczyn jest wiele i mogą być złożone, a bez badań ginekologicznych (często również endokrynologicznych) trudno o zdiagnozowanie źródła problemu.

Brak komentarzyBez kategorii, Ogólnie o menopauzie i problemach z nią związanych Tags: ,

No comments


Name


Email (will not pubblished)


Website/URL