28 Mar
2011

Wszyscy się starzejemy i jak na razie musimy się z tym pogodzić. Możemy jedynie opóźniać nadejście starości odpowiednio dbając o siebie. Niestety fakt ten uświadamiamy sobie dość późno – wtedy gdy zauważamy, że młodość już się kończy. Mimo wszystko zawsze i w każdym wieku warto wprowadzić program naprawczy. W okresie menopauzy jest to tym bardziej uzasadnione, że skóra traci swoje właściwości między innymi wskutek zachodzących w tym czasie zmian hormonalnych.
Hormonów nam ubywa (przy czym mowa nie tylko o żeńskich hormonach płciowych), a w efekcie nie tylko skóra traci jędrność, pojawiają się na niej zmarszczki, wyraźnie zmienia się też owal kobiecej twarzy.

Skóra a hormony

Kondycja i wygląd skóry zależy od hormonów żeńskich i męskich tj. zarówno estrogenów i progesteronu jak i androgenów. Oprócz nich na jej wygląd wpływają hormon wzrostu oraz dehydroepiandrosteron (w skrócie DHEA). Nazywa się je hormonami juwenilnymi (od niedawna, bowiem nazwa ta zarezerwowana jest dla hormonów wytwarzanych przez niektóre przepoczwarzające się owady). Hormony juwenilne w dużym skrócie można by też określić mianem hormonów młodości. Dopóki organizm wytwarza odpowiednie ich ilości nie widać po nas objawów starzenia, z chwilą gdy hormonów tych robi się coraz mniej starzenie zaczyna postępować u jednych wolniej, u innych szybciej, a u niektórych w prawdziwie zastraszającym tempie.
Poziom hormonów nie jest zależny li tylko i wyłącznie od wieku, ale przede wszystkim od diety, aktywności fizycznej i ogólnie pojmowanej dbałości o siebie – na własne życzenie obniżamy ich produkcję paląc, pijąc i praktykując różne autodestrukcyjne zachowania – paleta tych zachowań jest tak ogromna, że nie sposób ich wszystkich wymienić.

Skóra a hormony płciowe

Wraz ze zmniejszaniem się ilości estrogenu skóra traci zdolność do regeneracji. Staje się sucha i blada. Przyczyniają się do tego zmiany w jej zewnętrznej warstwie, ale też osłabienie procesów zachodzących w głębokich warstwach skóry właściwej. Niedobory estrogenu przyczyniają się do zaniku naczyń włosowatych (pod wpływem estrogenów powstają nowe naczynka) przez co wszystkie komórki są gorzej odżywione i słabiej natlenione. W efekcie spadkowi ulega również produkcja włókien kolagenowych i elastynowych wytwarzanych przez fibroblasty. Pogorszeniu ulega jędrność, sprężystość i elastyczność skóry oraz poziom jej nawilżenia. Zmarszczki pogłębiają się, dochodzi do zmian zwyrodnieniowych i to zarówno w obrębie skóry jaki i śluzówek.

Jak opóźnić procesy starzenia się skóry?

Można stosować hormonalną terapię zastępczą, albo sięgnąć po suplementy łagodzące objawy menopauzy (tych jest na rynku coraz więcej) – dzięki regulacji gospodarki hormonalnej wpłyną one na poprawę procesów regeneracyjnych zachodzących w skórze. Warto jednak zadbać przede wszystkim o dietę i ruch nie zapominając o ćwiczeniach mięśni twarzy (i szyi) oraz masażach, których wpływ bywa niebagatelny. Przede wszystkim odstawiamy jednak wszelkie używki. Już to przyczyni się do poprawy zdrowia, kondycji i wyglądu twarzy oraz całego ciała.
Dietę wzbogacamy o przeciwutleniacze czyli witaminy typu A, C i E. Jemy białka i dużo warzyw, oraz ryby.
Stosujemy kosmetyki – wybierając te, które zawierają składniki przeciwstarzeniowe i o właściwościach silnie regenerujących: peptydy miedzi, retinol. W trakcie aplikacji kosmetyków wykonujemy automasaże.

Brak komentarzyBez kategorii, Pielęgnacja ciała Tags: , ,

No comments


Name


Email (will not pubblished)


Website/URL