13 lis
2011

Im jesteśmy starsi tym mniej kolagenu wytwarza nasz organizm. Z badań wynika, że już po trzydziestce poziom kolagenu spada dość drastycznie. To wtedy zaczynają pojawiać się (i utrwalać) zmarszczki, wtedy też obserwujemy pierwsze problemy ze stawami. Pomyślałam ostatnio, że może warto będzie wypróbować suplementację kolagenem. Co prawda staram się wybierać i kremy z tym białkiem, ale wiadomo – to co działa od zewnątrz nie oddziałuje tak kompleksowo jak czynniki wewnętrzne toteż myślę, że warto wykorzystać wszystkie możliwości w tym zakresie i dostarczyć sobie kolagen również od wewnątrz. Tabletki z kolagenem można kupić w niemal każdej aptece, suplement jest więc wyjątkowo dostępny, chociaż decydując się na suplementację warto jeszcze zwrócić uwagę na to, czy dostarczamy sobie odpowiedniego kolagenu. Z punktu widzenia naszej skóry i stawów najodpowiedniejszy będzie kolagen typu I i kolagen typu II.

Co nieco o kolagenie

Kolagen jest białkiem, jako białko stanowi podstawowy budulec naszego organizmu i de facto jest to budulec sensu stricto. Kolagen występuje w naszym ciele dosłownie wszędzie i to w kilkunastu postaciach, choć przypuszcza się, że części z nich jeszcze nie udało się wyodrębnić tj. w zasadzie nie udało się ustalić, jaką funkcję spełniają one w naszych organizmach – paleta niezbędnych nam typów kolagenu może więc jeszcze ulec rozszerzeniu.
Wszystkie typy kolagenu są niezmiernie ważne, to dlatego (między innymi) warto spożywać duże ilości białka (nie mylić z dietą białkową w opcji np. Dukana). Białko, a właściwie aminokwasy są przetwarzane przez organizm we własne struktury, w tym również w struktury kolagenowe.
Dla naszej skóry (a więc dla tego jak wyglądamy) najważniejszy jest kolagen typu I, który w rzeczywistości występuje nie tylko w skórze, jest teżobecny w ścięgnach, w tkance kości, w tkankach podskórnych. Kolagen typu II występuje głównie w chrząstce stawowej, połączenie tych dwóch typów powinno nie tylko zapewnić nam „urodę”, ale i odpowiednie warunki do pracy naszego aparatu ruchowego. Dla zachowania pełnej sprawności przez jak najdłuższy czas musimy zadbać o to strategiczne białko.

Kremy kontra kapsułki

Jak już wspomniałam kolagen jest bazą bardzo wielu kosmetyków, a że ostatnio jego znaczenie dla wyglądu skóry podkreśla się coraz częściej, należy przypuszczać, że trend tworzenia kosmetyków kolagenowych utrzyma się, albo rozwinie. Jeśli chodzi o kapsułki zazwyczaj o kolagen wzbogacane są preparaty przeznaczone dla osób mających problemy ze stawami bądź dla osób chcących wzmocnić ochronę stawów, jednak ja osobiście wolałabym kolagen w czystej postaci, jak się okazuje nie tak łatwo go znaleźć! Pokusiłam się o przygotowanie zestawienia kilku dostępnych na naszym rynku suplementów.

Kolagen w kapsułkach

Oto dostępne opcje, wymienione poniżej preparaty kolagenowe można bez problemu kupić bądź to w stacjonarnych aptekach bądź w sklepach internetowych:

Kolagen od Health Spark


To jeden z bardzo nielicznych „czystych” kolagenów. Kapsułki wyprodukowane przez znanego angielskiego producenta suplementów (moim skromnym zdaniem to autentycznie jeden z najlepszych wytwórców tego typu produktów) zawierają aż 600 mg kolagenu typu I i II. Wszystko to bez zbędnych dodatków. Płacę więc za czysty kolagen, czyli za to co interesuje mnie najbardziej. Płacę stosunkowo niewiele, bo za 60 kapsułek niecałe 80 złotych ( trochę mniej w promocji, trochę więcej przy pełnej odpłatności za produkt). Kolagen kupuję wygodnie tutaj: Vitalab.pl – Kolagen w tabletkach od Health Spark.

Kolagen Colvita


Teoretycznie jedna z lepszych propozycji, ale czy rzeczywiście? Pomijając fakt, iż suplement jest diabelnie drogi (za 60 kapsułek po ok. 345 mg substancji aktywnych trzeba zapłacić 197 złotych), zawiera też znacznie mniej kolagenu niż suplement opisany powyżej. Skórka niewarta wyprawki moim zdaniem, ale jeśli wolcie suplementy Colvity możecie je kupić równie wygodnie i bezproblemowo np. tutaj: Kolagen-inventia.pl – tabletki od Colvita.

Kolagenum czyli liofilizowany kolagen z ryb

Niezła opcja, diabelnie droga i nie tak popularna jak powyższe. Za 120 kapsułek po 60mg każda trzeba zapłacić około 130 złotych. Dzienna zalecana dawka – 10 kapsułek – wychodzi bardzo drogo. Kolagen ten jest dostępny w sklepach internetowych, na przykład tutaj: Sklep.colagenum.com – kapsułki Kolagenum.
Wszystkie inne znalezione przeze mnie suplementy nie zawierają tyle kolagenu ile te wymienione powyżej, zazwyczaj kolagen jest w nich jednym z wielu składników i występuje w mikroskopijnych ilościach, według mnie – niewystarczających.

2 komentarzeBez kategorii, O diecie, odżywianiu i odchudzaniu, Ogólnie o menopauzie i problemach z nią związanych, Pielęgnacja ciała, Zdrowe życie

2 komentarze

 • Comment by
  Zofia
  7 kw. 2012

  muszę przyznać, że kolagen naprawdę poprawia stan skóry – wydaje mi się, że jest jakby pełniejsza i bardziej napięta, wydaje mi się też, że odkąd go łykam mam też mniejsze problemy ze stawami, nie polecę konkretnej marki, bo staram się zamiennie stosować różne preparaty

 • Comment by
  admin
  17 kw. 2012

  😉 dziękuję za opinię i faktycznie przyznaje, ze wpływ kolagenu naprawdę trudno jest jednoznacznie potwierdzić, ale przecież i tak decydujące są indywidualne odczucia, a jeśli człowiek jest zadowolony – to dobrze 🙂 pozdrawiam


Name


Email (will not pubblished)


Website/URL