15 lut
2012

Depresja jest coraz częściej diagnozowanym współcześnie zaburzeniem. Niektórzy posuwają się nawet do tego, by nazwać wiek XX właśnie wiekiem depresji. I choć jest to problem złożony, tak jak złożone jest wyjaśnienie, dlaczego depresja jest dziś tak często występującym problemem, to warto wiedzieć, że istnieje na nią skuteczny sposób, a jest nim 5 htp. Dowiedz się, jaka substancja kryje sie pod ta tajemniczą nazwą i dlaczego własnie ona może pomóc w złagodzeniu objawów depresji.

Tak naprawdę pod słowem depresja kryje się cała grupa zaburzeń. Bardzo często też termin ten jest używany zupełnie blednie, co jest częściowo efektem przyswojenia przez język potoczny. Tymczasem depresja to nie to samo co smutek czy zły nastrój, będące zupełnie normalnymi, choć może mało przyjemnymi stanami psychicznymi, jednak na pewno nie wymagają leczenia. W zasadzie to brak w ogóle odczuwania smutku raczej kwalifikowałby sie do leczenia, bo nieprzyjemne emocje należą do emocjonalnego spektrum zdrowego człowieka. Przede wszystkim trzeba też podkreślić, że depresja jest zaburzeniem, natomiast absolutnie nie kwalifikuje się jej jako choroby psychicznej!

Jakie są objawy depresji?

depresja jest niestety trudna do zdiagnozowania nie tlyko dlatego, że ma różne odmiany, ale też ze względu na brak jasnych, swoistych objawów. Stąd bardzo często osoby cierpiące na depresję początkowo leczone są w kierunku innych schorzeń. Za najczęściej spotykane objawy depresji uważa się przedłużające się obniżenie nastroju, nie związane z konkretną przyczyną zewnętrza. O co tu chodzi? Tak w skrócie o to, że depresją nie jest na przykład smutek i złe samopoczucie w wyniku niepowodzeń życiowych, śmierci bliskich osób i innych tragicznych wydarzeń. Bardzo ważnym wyznacznikiem jest też pojawienie sie zaburzeń o charakterze lękowym. Często dochodzą do tego też takie objawy jak problemy ze snem, zaburzenia łaknienia, spadek koncentracji, brak motywacji do życia oraz spowolnienie reakcji ruchu i myślenia. Osoba w depresji może wręcz sprawiać wrażenie „zamrożonej”, na tyle nietypowo się zachowuje.

Jakie są przyczyny depresji?

Niestety, lekarzom nie udało się jeszcze jednoznacznie określić przyczyn depresji. Jedna z teorii mówi, że są pewnego rodzaju genetyczne skłonności zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia depresji. To dlatego w wielu rodzinach daje się zaobserwować problemy z depresją w kolejnych pokoleniach, przede wszystkim powielają się one w linii żeńskiej. Poza tym depresja może też być sezonowa, wówczas mówimy o obniżeniu nastroju pojawiającym się jesienią i wczesną wiosną, ktore samoczynnie mija. Prawdopodobnie jest to związane z brakiem dostatecznej ekspozycji na promienie słoneczne. Poza tym można też mówić o depresji, której podłoże jest rodzinne lub środowiskowe. Na przykład może to być reakcja na długotrwały stres, silnie traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa lub też depresja pojawia się często u osób permanentnie doświadczających przemocy. Dodatkowo jednak jest hipoteza, że depresja to efekt nieprawidłowej aktywności pewnych obszarów w mózgu i z pracą układu hormonalnego, a konkretnie chodzi tu o produkcję i przekazywanie serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Oczywiście, nie oznacza to, że u osoby z tego rodzaju zaburzeniami na pewno wystąpi depre3sja, jednak jest to czynnik zwiększający prawdopodobieństwo pojawienia się reakcji depresyjnej na trudniejsze sytuacje życiowe. Splot różnorakich czynników powodujących depresję sprawia, ze jej leczenie także jest sprawą złożoną i bardzo często stosuje się równolegle lub kolejno leczenie farmakologiczne oraz pracę pacjenta z psychologiem w formie różnych rodzajów terapii. O tym, jaka metoda zostanie zastosowana w danym przypadku decyduje zespół specjalistów, biorąc pod uwagę różne czynniki.

5 htp pomaga w leczeniu depresji

5 htp to inaczej 5-hydroksytryptofan, aminokwas naturalnie występujący w organizmie. Jest on niezbędnym składnikiem do produkcji serotoniny, ktora powstaje, gdy zostanie do niego dołączona woda, zaś odłączony węgiel. Jak to ma się do leczenia zaburzeń o charakterze depresyjnym? Otóż problemy z syntezą odpowiedniej ilości serotoniny bardzo często przekładają się właśnie na obniżenie nastroju, a także na zaburzenia biologicznego rytmu dobowego, co może skutkować bezsennością. Niestety, to rodzaj błędnego koła, bo depresja powoduje problemy z zasypianiem, zaś brak snu często wywołuje obniżenie nastroju. Tymczasem u podłoża obu tych problemów leży właśnie niedobór serotoniny. to dlatego suplementacja aminokwasem 5 htp może skutecznie poprawiać nastrój i minimalizować oraz łagodzić problemy z depresją. Tabletki zawierające 5 htp można kupić bez recepty w aptece lub w sklepach internetowych z suplementami diety. Są one bardzo skuteczne przede wszystkim w zwalczaniu objawów depresji sezonowej, gdy brak światła powoduje trudności w przetwarzaniu serotoniny i jej niedobory. Łagodzi jednak też objawy innego rodzaju zaburzeń depresyjnych. Nie wolno tego środka stosować w czasie ciązy i karmienia.

Jeden komentarzBez kategorii, O diecie, odżywianiu i odchudzaniu, Ogólnie o menopauzie i problemach z nią związanych, Zdrowe życie

1 comment

  • Comment by
    gocha
    1 paź 2012

    to znowu ja – reasumując: na początku było jakoś dziwnie tzn. czułam dziwne mulenie (inaczej nie potrafię tego nazwać w głowie), ale prawie natychmiast moje serce się ustabilizowało i zniknęły te cholerne kołatania – pomyslałam – mulenie zniosę, grunt że serce nie wali jak głupie. Po mniej więcej dwóch tygodniach przestałam wyżywać sie na rodzinie i znajomych, a po jakimś miesiącu zauważyłam poprawę nastroju na tyle, że byłam w stanie ponownie cieszyć się drobiazgami. Wg mnie to 5htp to super alternatywa dla wszystkiego innego. Serio, polecam!


Name


Email (will not pubblished)


Website/URL