21 lis
2012

Sport to zdrowie. Niby to oczywiste, jednak nie zawsze chce nam się ćwiczyć. A tymczasem aktywność fizyczna jest bardzo ważna, szczególnie wtedy jeśli przekroczymy „magiczny próg” menopauzy.

Pewnie zapytacie dlaczego ma to tak ogromne znaczenie. W zasadzie mogę wymienić co najmniej kilka powodów.

Po pierwsze – łatwiej jest zapanować nad masą ciała. Chcąc nie chcąc nasza przemiana materii staje się coraz wolniejsza. Dlatego, by nie przytyć aż zanadto warto zacząć się ruszać, spalając nadwyżkę energii.

Pod drugie – ćwiczenia poprawiają krążenie krwi.

Po trzecie – wzmacniają kości oraz stawy.

No, ale nie można od razu rzucać się na głęboką wodę. Odradzałabym również stawianie na jednorazowy, ale intensywny wysiłek fizyczny. Wtedy zwiększamy po prostu ryzyko kontuzji, a jednocześnie i obciążamy serce. Dlatego najlepiej jest ćwiczyć systematycznie – kilka razy w tygodniu.

Zalety porannej gimnastyki

Każdy dzień najlepiej zaczynać od porannej gimnastyki. Wiem po sobie, że na początku może być dość trudno przestawić się na ćwiczenia z samego rana. Ale uwierzcie mi, że to naprawdę pomaga – przede wszystkim na poprawę samopoczucia. Już nie pamiętam kiedy wstałam „lewą nogą”. Zdaję jednak sobie sprawę, że niektóre z Was pracują, ale zawsze można wstać kilkanaście minut wcześniej, by mieć czas na krótkie ćwiczenia.

  • Stań w pozycji wyprostowanej, w lekkim rozkroku. Wykonuj powolny skłon raz do lewej nogi, raz do prawej. Takie ćwiczenie powtórzy 5 razy.
  • Stań, wyciągając ręce przed siebie. Złap kciuk prawej dłoni, ciągnąc go, zrób skręt w lewo. Potem zmień stronę. Powtórz 5 razy.
  • Obie dłonie oprzyj na biodrach i wykonuj krążenia – najpierw w prawo, potem w lewo. Potwórz ćwiczenie po 10 razy na każdą stronę.
  • Stan przed otwartym oknem. Oddychaj głęboko. Zamknij oczy, unieś ręce nad głowę. Otwórz oczy i wyciągnij się. Stań na palcach. Wytrzymaj w takiej pozycji kilka sekund, a potem powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz to 5 razy.

Trening w ciągu dnia

Choć poranna rozgrzewka już wiele daje, zwykle nie wystarcza. Dlatego polecam także trening w ciągu dnia. W tym przypadku w grę mogą wchodzić ćwiczenia co 2-3 dni. Wystarczy, że poświęcić na aktywność fizyczną 40-60 minut, a szybko przekonasz się o jej pozytywnych rezultatach.

Jak ćwiczyć? Jeśli dopiero zaczynasz, nie bierz na siebie zbyt wiele. Możesz spokojnie rozpocząć od energicznego maszerowania (polecam nordic walking). Gdy się wprawisz, dobrze jest uprawiać jogging, jednak zrezygnuj z tego, gdy masz kłopoty ze stawami. Zawsze też możesz jeździć na rowerze (także stacjonarnym). Wiele dobrego daje pływanie, szczególnie jeśli masz problemy z kręgosłupem.

Pozwól stawom na relaks

Aktywność fizyczna naprawdę jest w stanie zdziałać cuda. Choć kojarzy się przede wszystkim z możliwością utraty zbędnych kilogramów, tak naprawdę ma znacznie szersze działanie. Weźmy chociażby łagodzenie stresów i związane z tym napięcie mięśniowe. Jest w stanie zmniejszyć negatywne skutki chorób reumatycznych, a jednocześnie zwiększa zakres ruchu stawów.

By poczuć takie kojące działanie aktywności fizycznej, postaw na wieczorne ćwiczenia.

1. Usiądź na krześle. Połóż dłonie na kolanach, napierając na nie. Jednocześnie napinaj mięśnie(wytrzymując przez 2 sekundy), a potem rozluźnij. Ćwiczenie powtórz 10 razy.

2. Skręć ręcznik i przewieś go przez kark. Złap końce, które zwisają z przodu i pociągaj je na przemian. W ten sposób będziesz masować szyję.

3. Połóż się w ciepłej kąpieli. Poruszaj delikatnie rękami, jednocześnie rozluźniając palce. Poruszaj także nogami.

Jeśli nie macie ochoty na samodzielne ćwiczenia, polecam aktywność fizyczną w grupie. Wyciągnij koleżanki na spacer i razem uprawiajcie nordic walking.

Brak komentarzyBez kategorii, Z ćwiczeniami za pan brat

No comments


Name


Email (will not pubblished)


Website/URL