23 lis
2012

Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka. Nawet po menopauzie trzeba dbać o swoje zdrowie, chcąc się nim cieszyć do końca życia. Nie ma co zaniedbywać badań lekarskich, tylko systematycznie je wykonywać. I nie mówcie mi, że nie macie na to czasu. Na pewno Twoje dzieci są już odchowane, a nawet gdy jesteś aktywna zawodowo, z pewnością znajdziesz czas wygospodarowany na wizytę u lekarza.

Dlaczego o tym przypominam? No bo menopauza i związany z tym spadek poziomu estrogenów powoduje, że niektóre przypadłości ujawniają się dopiero po latach. A im wcześniej zostaną wykryte, tym lepiej można je zwalczyć. Ba, regularne badanie pozwoli przedsięwziąć takie kroki, które zapobiegną jakimkolwiek kłopotom.

Badania a sprawy kobiecie

Pamiętaj, że po menopauzie znacznie wzrasta ryzyko nowotworów – szczególnie piersi oraz jajników. Ponadto mogą pojawić się problemy z mięśniakami (a propo – moja dobra znajoma właśnie się z nimi boryka, także radzę uważać). Może dochodzić do obniżania, a nawet wypadania macicy.

Żeby wykryć problem, który będzie znajdował się w fazie nadającej się do skutecznego leczenia, trzeba regularnie poddawać się badaniom. Mam tutaj na myśli przede wszystkim mammografię oraz cytologię. Najlepiej zgłaszać się co rok. Nie zaszkodzi również badanie USG piersi oraz USG dopochwowe.

Porady u lekarza można szukać również wtedy, gdy:

– pojawiają się problemy z nietrzymaniem moczu,

– z powodu suchości pochwy seks jest mało komfortowy.

Badania a stan kości

Czas, kiedy kości znajdowały się w najlepszej kondycji dawno już minął – nie ma się co oszukiwać. Niedawno wyczytałam też, że w doskonałym stanie były około 30. roku życia. Wraz z wiekiem szkielet staje się lżejszy i delikatniejszy, a co za tym idzie – bardziej kruchy i narażony na złamania.

Podczas menopauzy zwiększa się ryzyko osteoporozy. Dlatego co 2-3 lata należy poddawać się badaniu na gęstość kości (tzw. densytometria).

Pamiętaj też, by zadbać o prawidłową dietę. Chodzi przede wszystkim o dostarczanie witaminy D, która ułatwia przyswajanie wapna. Naturalne jest, że i jego obecność w codziennym jadłospisie ma ogromne znaczenie.

Z porady lekarza skorzystaj, gdy:

– Twój wzrost jest coraz mniejszy,

– masz poważne problemy z dokuczliwym bólem pleców lub żeber.

Badania a układ krążenia

I jeszcze jedna ważna kwestia, jeśli chodzi o zdrowie. A mianowicie mam tutaj na myśli układ krążenia. Warto się zainteresować schorzeniami, nawet jeśli w przeszłości nic nie wskazywało na problemy.

Najczęściej po menopauzie pojawiają się żylaki nóg (jest to przypadłość nie tylko genetycznie uwarunkowana!).

Po menopauzie (o czym na pewno było tu niejednokrotnie wspominane) wzrasta ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz nadciśnienie. W tym przypadku – zapobiec tym problemom może odpowiednia dieta. Musi się w niej znaleźć spora ilość warzyw i owoców, tłuszczów roślinnych (w miejsce tych zwierzęcych).

Pamiętaj, by raz na 2 lata skontrolować poziom cholesterolu we krwi. Każdego roku badaj poziom cukru oraz wykonuj badanie EKG.

Nie rzadziej niż raz na pół roku zmierz ciśnienie

Poradź się lekarza, gdy:

– cierpisz z powodu obrzęków nóg,

– męczący jest dla Ciebie nawet najmniejszy wysiłek.

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – to powiedzenie kojarzy mi się przede wszystkim z wizytami u dentysty. Ale i w tym przypadku pasuje jak ulał.

Brak komentarzyBez kategorii, Zdrowe życie

No comments


Name


Email (will not pubblished)


Website/URL