3 gru
2012

Już nie pierwszy raz słyszę o tym, jakie cudowne właściwości posiada wiesiołek. A to wszystko dlatego, że stanowi doskonałe źródło kwasu GLA. Wystarczy tylko 1,5 łyżeczki dziennie jego nasion, by zapobiec odkładaniu się cholesterolu…

Nie pamiętam już kiedy ostatni raz badałam poziom cholesterolu, ale raczej nie powinnam mieć z tym kłopotów. Mimo wszystko zaczęłam ostatnio zaczęłam zażywać wiesiołkowy suplement diety (czasami ogarnia mnie lenistwo i wolę gotowe już preparaty), no bo olej z wiesiołka ma mnóstwo innych dobroczynnych właściwości.

I wcale nie jest to odkrycie XXI wieku. W Europie wiesiołkiem zaczęto interesować się już x XVII wieku, kiedy przywieziono go na ten kontynent prosto z Ameryki. Najpierw wiesiołek traktowany był jako roślina ozdobna, ale (właściwie nie wiedzieć czemu) szybko powędrowała na stoły. I tak na przykład jadalny korzeń wiesiołka chrupano dokładnie tak, jak marchewkę. Niektórzy mieli w zwyczaju nazywać go szynkowym przysmakiem, ponieważ w połączeniu z chlebem dawał smak wędliny. Podobno do dzisiaj na terenie Ukrainy i Białorusi wiesiołek spożywany jest na surowo.

Co w wiesiołku piszczy?

Nasiona wiesiołka są bardzo wartościowe, ponieważ zawierają aż 25% oleju. Ponadto obfitują w wysokowartościowe i łatwo przyswajalne białko. Dostarczają również mnóstwo składników mineralnych, w tym: wapń, magnez, żelazo, potas, miedź, cynk oraz witaminę E.

Zdrowie głównie dzięki GLA

Wzmożone zainteresowanie wiesiołkiem wynika jednak przede wszystkim ze sporej ilości oleju. Dostarcza on aż 80% nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz około 10% kwasu GLA (kwasu gammalinolenowego).

Jest to olej, którego spożywanie znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na miażdżycę. Doskonale zastępuje inne tłuszcze (szczególnie te pochodzenia zwierzęcego), dzięki czemu nie podwyższa się poziom „złego” cholesterolu, a więc nie odkładają się w żyłach blaszki miażdżycowe. Z tego też powodu preparaty z wiesiołka (albo wiesiołek w czystej postaci) należy zażywać obowiązkowo po 40. roku życia, szczególnie w przypadku zmagania się ze zwiększonym poziom cholesterolu we krwi.

Jednak to nie jedyne jego działanie. Musicie wiedzieć, że olej z wiesiołka odpowiada za syntezę prostaglandyn. Nawet niewielka ich ilość skutecznie przeciwdziała alergiom oraz wzmaga produkcję insuliny. Dlatego preparaty z wiesiołkiem zalecane są osobom, chorującym na cukrzycę.

Jako ciekawostkę mogę podać informację, że w zasadzie GLA występuje tylko w kobiecym mleku oraz wiesiołku właśnie.

Co jeszcze leczy wiesiołek?

Wiesiołek odpowiada za zmniejszenie ryzyka powstawania zakrzepów naczyniowych, które stanowią zagrożenie dla mózgu oraz serca. Zmniejszają więc prawdopodobieństwo udarów mózgu oraz zawałów.

Zażywanie wiesiołkowych preparatów odpowiada również za obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Jest pomocne w leczeniu stwardnienia rozsianego.

Wiesiołek sprawdza się również jako lek pomocniczy w kuracji odwykowej leczenia alkoholizmu. Działa bowiem uspokajająco.

Daje poprawę w przypadku zmagania się z bólami reumatycznymi.

Gdzie rośnie wiesiołek?

Nie ma to jak „żywy” okaz wiesiołka. I jak się okazuje – wcale nie ma nic trudnego w tym, by go zdobyć. Wystarczy sobie go wyhodować – zarówno w ogrodzie, jak i na działkach. Ale z wiesiołkiem można spotkać się nad rzekami (głównie przy ich brzegach) oraz na nieużytkach – w miejscach suchych i słonecznych.


Wiesiołek kwitnie od czerwca do sierpnia, a owoce można zbierać nawet w październiku. W niewielkiej torebce tej rośliny mieści się aż 200 nasion.

Jak zażywać wiesiołek?

Najłatwiej jest oczywiście sięgnąć po gotowe preparaty (ja zażywam akurat Evening Primrose Oil, bo skusiła mnie niska cena w Vitalab.pl).

Ale nasiona można przygotować samodzielnie do spożycia. Potrzebny będzie moździerz, w którym należy utłuc zebrane nasiona. Profilaktycznie wystarczy zażywać 1,5 łyżeczki dziennie. Jeśli wiesiołek ma leczyć, należy o połowę zwiększyć dawkę. Koniecznością jest jednak kontynuowanie kuracji przez 4 miesiące.

Brak komentarzyBez kategorii, O hormonach, ziołach i htz

No comments


Name


Email (will not pubblished)


Website/URL