Uroda kobiety dojrzałej

Starzejemy się już od dwudziestego piątego roku życia, po trzydziestce organizm zaczyna być wręcz pustoszony przez zbliżającą się starość, ale totalnemu spustoszeniu można przecież zapobiec. Im wcześniej się weźmiemy się za działania zapobiegawcze tym lepiej.

Z wiekiem zdałam sobie sprawę, jak ważną rolę w diecie odgrywają białka (pod wszelkimi postaciami). Doceniam też tłuszcze (w tym te nasycone), szczególną atencją darzę warzywa, do owoców odnoszę się z pewną podejrzliwością. Wiem, że ważne są działania skierowane do wewnątrz, te skupione na zewnętrznej powłoce są jedynie dodatkiem. Niemniej jednak dodatek ten jest bardzo ważny, oto najważniejsze moim zdaniem wyzwania urodowe wieku średniego i lat późniejszych:

  1. Pielęgnacja włosów i walka z ich stopniowym przerzedzaniem się, bujna czupryna ujmuje lat i o tym wiemy chyba wszystkie. O pielęgnacji i zapobieganiu oraz hamowaniu wypadania włosów w okresie menopauzy piszę w tym dziale: Pielęgnacja włosów.
  2. Pielęgnacja ciała – rozumiem ją głównie jako pielęgnację skóry i to w każdym ujęciu, najważniejsze kwestie z nią związane poruszam w dziale Pielęgnacja ciała
  3. Pielęgnacja twarzy – ten dział jeszcze nie istnieje, ale wkrótce się pojawi. Tymczasem polecam szczególnie lekturę tekstu o kolagenie, znajdziecie go pod adresem: Kolagen – remedium nie tylko na zmarszczki.